Historia osteopatii
Osteopatia, jak to się zaczęło?
Twórcą Osteopatii był Andrew Tallor Still, syn amerykańskiego lekarza. Andrew nigdy nie ukończył formalnego wykształcenia lekarskiego, jednak swoje doświadczenie i wiedzę zdobywał u boku ojca oraz dzięki swojej ciekawości i dociekliwości. Zafascynowany złożonością ludzkiego ciała badał anatomię na zwłokach. Doskonalił swoją palpację – zmysł dotyku, jako pomocne narzędzie diagnostyczne. Założyciel osteopatii widział, że ówczesna medycyna nie zawsze jest skuteczna i nie przynosi oczekiwanych rezultatów szczególnie w leczeniu chorób przewlekłych. Wyciągnął wnioski i doszedł do tezy, że kluczową rolę może odgrywać układ mięśniowo-szkieletowy.
Szkoły Osteopatii
Pierwszą szkoła Osteopatii powstała w Kirksville, Missouri – American School of Ostheopathy (ASO). Jej niekonwencjonalne na ówczesne czasy metody nauczania i leczenia nie spotykały się z aprobatą medycyny uniwersyteckiej. Zbiegiem czasu osteopatia stopniowo zaczęła być akceptowana, co przyczyniło się do powstawania kolejnych szkół. Szkoła Stilla zmieniła nazwę na A. T. Still University of Heath Sciences. W 1915 roku jeden ze studentów Stilla – James Martin Littlejohn powołał w Lodynie Brytyjską Szkołę Osteopatii (BSO).
Jak to wszystko się rozwijało?
Zbiegiem lat osteopatia zaczęła rozwijać się jako odrębna gałąź medycyny z własnymi metodami diagnozowania i leczenia. Obejmowała nie tylko techniki wisceralne, manipulację, ale opierając się na anatomii, fizjologii i neurologii stanowiła metodę leczenia całego ciała. W Stanach Zjednoczonych osoby kończące szkoły osteopatii dostawały tytuł, podobny do lekarzy tradycyjnej medycyny. Osteopaci na końcu imienia i nazwiska dopisywali D.O. (doktor osteopatii), a tradycyjni lekarze M.D. (doktor medycyny).
Jak to wygląda teraz? U Nas w Polsce?
W Polsce zanim skierujemy swoje kroki do Szkoły Osteopatii musimy wpierw ukończyć studia magisterskie na kierunku fizjoterapia (niektóre szkoły dają możliwość studentom po 3 roku Fizjoterapii na udział w szkoleniu), bądź ukończyć studia na kierunku lekarskim (również w ofercie, niektórych szkół można znaleźć możliwość uczęszczania na szkolenia po ukończeniu 3 roku). Kształcenie w szkołach osteopatii trwa 4 lub 4,5 roku. W tym czasie przyszli absolwenci zdobywają wiedzę i kompetencję, aby pomóc pacjentom w:
- bólach pleców, karku, stawów
- bólach głowy (migreny)
- zaburzenia równowagi
- stres i nadmierne napięcie mięśniowe
- problemami z postawą ciała, np. skoliozy
Mam nadzieję, że udało mi się po w małym skrócie przedstawić historię osteopatii.
Pozdrawiam
Jarek z Centrum Osteopatii i Fizjoterapii
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT