Trening siłowy
Trening siłowy jest ważny dla zdrowia!
Trening siłowy, inaczej zwany oporowym to nie tylko trening na siłowni z dużą ilością obciążenia na sztandze. W gamie ćwiczeń można znaleźć również ćwiczenia z gumami oporowymi, z masą własnego ciała, jak i ćwiczenia na maszynach. Aktywności tego typu przyczyniają się do zwiększenia siły mięśniowej, poprawia metabolizm i zwiększenie tempa spalania kalorii.
Czy to tylko siła – czyli na co jeszcze wpływa trening oporowy
Wiele pozytywny aspektów można dostrzec w wykonywaniu aktywności z dawkowanym oporem. Jedną z nich jest na przykład zwiększenie gęstości kości. Przez regularne obciążanie mechaniczne kości stają się gęstsze i bardziej odporne na złamania, oznacza to, że takowe ćwiczenia są świetną profilaktyką przed osteoporozą. Trening oporowy kojarzony jest z budowaniem masy i siły mięśniowej, jednak należy zauważyć jego pozytywny wpływ na układ krążenia. Badania pokazują, że osoby regularnie uprawiające aktywności oporowe mają niższe ciśnienie krwi, lepszy profil lipidowy (mniej cholesterolu LDL, więcej HDL) oraz posiadają niższe ryzyko chorób serca.
Czy są jakieś wytyczne? Jak często mam wykonywać takie ćwiczenia?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła normy aktywności dla osób z poszczególnych grup wiekowych. Zaleca się, aby dorośli w wieku od 18 do 64 lat ćwiczyli 2 razy w tygodniu. Istotne, aby takowy trening zawierał ćwiczenia na główne grupy mięśniowe, czyli na mięśnie pośladkowe, mięśnie kończyn dolnym, mięśnie tułowia oraz kończyn górnych. Intensywność powinna być w przypadku, takich osób na poziomie co najmniej umiarkowanej. W celu uzyskania dodatkowych korzyści zdrowotnych, można ćwiczyć częściej lub z większą intensywnością. Wytyczne te obejmują osoby starsze – po 65 roku życia.
Na starość podziękujesz sobie
Wszelkie ćwiczenia wykonywane regularnie sprawiają, że jesteśmy sprawniejsi, a im sprawniejsi będziemy jako młodzi tym sprawniejsi będziemy na starość. W przypadku starszego wieku, ćwiczenia oporowe stanowią profilaktykę przeciw sarkopenii, jeśli nie wiesz co to takiego zapraszamy Cię do zapoznania się z Naszym artykułem na ten temat https://www.osteopatja.pl/terapia-manualna/sarkopenia
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT